Toksyna botulinowa – usuwanie zmarszczek
Usuwanie uciążliwych zmarszczek mimicznych
Toksyna botulinowa jest najpopularniejszą metodą wygładzania głównie zmarszczek mimicznych w górnej części twarzy- poprzecznych czoła i pionowych między brwiami oraz “kurzych łapek” przy oczach. Są to zmarszczki, które pojawiają się już u bardzo młodych osób, ponieważ związane są z żywą mimiką twarzy.
Znakomite efekty przynosi również w kuracji nadpotliwości pach, dłoni i stóp. Osoby, które znają toksynę botulinową, używają jej dla poprawy swojego wyglądu oraz samopoczucia. Świetnie sprawdza się zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn.
Przeprowadzanie zabiegu
Zabieg polega na kilku drobnych wstrzyknięciach preparatu w odpowiedniej dawce w precyzyjnie wybrane miejsca na twarzy. W efekcie następuje czasowe ograniczenie pracy mięśni odpowiedzialnych za powstawanie zmarszczek. 30 minut przed zabiegiem proponujemy znieczulenie kremem Emla. Całość trwa od 15 do 30 minut, bezpośrednio po zabiegu można wrócić do normalnej aktywności. W przypadku zmarszczek bardzo głębokich i mocno utrwalonych istnieje możliwość wypełnienia ich kwasem hialuronowym lub poddania się zabiegowi laserowemu.
Efekty usuwania zmarszczek
Pierwsze efekty są widoczne po kilku dniach, wyraźnie po tygodniu. Twarz wygląda na wypoczętą, jak po powrocie z urlopu. Po kilku miesiącach kurczliwość mięśni stopniowo powraca do normy. W celu utrzymania długotrwałego efektu najlepiej jest powtarzać zabiegi co 4-6 miesięcy. Jednak nawet jeden zabieg wpływa korzystnie na mimikę, a każdy kolejny zabieg wydłuża czas utrzymywania się efektów.
Po zabiegu
Przez 4 godziny po zabiegu należy unikać masowania okolic, w które podany został preparat, znacznego schylania głowy. Do 48 godzin po wstrzyknięciu toksyny botulinowej rezygnujemy z sauny, solarium, komór zimna oraz intensywnego wysiłku fizycznego.
Przeciwwskazania
- przy zaburzeniach układu sercowo-naczyniowego
- w trakcie trwania miesiączki lub ciąży
- w okresie karmienia piersią
- przy uczuleniu na białko
- przy chorobie Alzheimera lub chorobach ALS
- przy braniu leków poprawiających rytm bicia serca
- przy chorobach mięśni
- podczas zażywania następujących leków lub po okresie siedmiu dni od ich odstawienia:
- aminoglikozydy (streptmycyna, amikacyna, itp.)
- aminochinolony (chlorochina, hydroksychlorochina)
- linkomycyna, tetracyklina, polimyksyna
- d-penicylamina, (Cuprenil)