Laserowe usuwanie brodawek, włókniaków, tłuszczaków, odcisków, rogowacenia słonecznego, brodawek łojotokowych, kłykcin
BRODAWKI
– to ogólna nazwa zmian wywołanych przez wirusy brodawczaka ludzkiego (HPV). Wirus jest powszechny, zakaża tylko komórki nabłonkowe skóry lub błon śluzowych. Wirus wnika do naskórka w miejscach mikro urazów, łatwo przenosi się od człowieka do człowieka. Zakażeniu sprzyja bezpośredni kontakt ze skórą lub przedmiotami. Brodawki mogą zajmować każdy obszar skóry, mogą osiągać dowolne rozmiary od małych grudek do dużych zmian. Znane są wszystkim, istnieje wiele popularnych nazw określających je – brodawki, brodawki wirusowe, kurzajki. Mogą występować w każdym wieku, częste są u dzieci. Zlokalizowane w obrębie stóp i dłoni, poza problemem estetycznym powodują także często dolegliwości bólowe. Metody leczenia obejmują różne techniki prowadzące do usunięcia brodawek (łyżeczkowanie, zamrażanie ciekłym azotem, laser Co2, laser pulsacyjny).
Przygotowanie zabiegu
Nie wymagane.
Przed zabiegiem
Nie wymagane jest znieczulenie.
Na czym polega zabieg
Naświetlenie zmiany laserem (2-3 razy w ciągu kilku sekund). W trakcie wykonywania zabiegu minimalnie odczuwalne pieczenie.
Po zabiegu
Zmiana ciemnieje, następnie w ciągu 2-3 tygodni wyłuszcza się sama. Niezwykle istotną przewagą tej metody jest, że nie wiąże się z przerwaniem ciągłości skóry. Po zabiegu można wrócić do codziennej aktywności.
Przeciwwskazania
- ciąża
- cukrzyca
- stosowanie leków powodujących wzrost wrażliwości na światło
- opalona skóra oraz IV, V i VI typ skóry
- stosowanie antykoagulantów (leków obniżających krzepliwość krwi)
- zaburzenia krzepnięcia
- bliznowce
WŁÓKNIAKI
– włókniak miękki, włókniak starczy, łagodna zmiana włóknista. Mogą być pojedyncze lub mnogie. Ich rozmiar waha się od kilku milimetrów do wielu centymetrów, często mają szypułę. Występują na szyi, w dołach pachowych, pachwinach, na tułowiu.
Przygotowanie zabiegu
Nie wymagane.
Przed zabiegiem
Niekiedy potrzebne jest znieczulenie (miejscowo zastrzyk lub krem znieczulający).
Na czym polega zabieg
Styczne obcięcie zmiany za pomocą lasera Co2.
Po zabiegu
Po zabiegu zostaje mały strupek gojący się najczęściej bez blizny (zależy to od szerokości podstawy włókniaka). Po zabiegu można wrócić do codziennej aktywności
Przeciwwskazania
jak wyżej
PRZEROSŁE GRUCZOŁY ŁOJOWE
– zlokalizowane na czole i policzkach. Są to małe grudki lub guzki barwy białawej z zagłębieniem w środku. Zmiany są zazwyczaj liczne, łagodne ale stanowią duży problem estetyczny.
Przygotowanie zabiegu
Nie wymagane.
Przed zabiegiem
Niekiedy potrzebne jest znieczulenie (miejscowo zastrzyk lub krem znieczulający).
Na czym polega zabieg
Usunięcie zmiany za pomocą lasera Co2.
Po zabiegu
Po zabiegu zostaje mały strupek gojący się bez blizny w ciągu kilku dni. Po zabiegu można wrócić do codziennej aktywności.
Przeciwwskazania
jak wyżej