Laserowe leczenie chrapania i bezdechu nocnego

Chrapanie – to powszechny problem dotykający 45% Polaków, który negatywnie wpływa na kondycję organizmu.
Problem chrapania wynika z pogorszenia drożności struktur gardła i nosa. Prowadzi to do niedotlenienia organizmu, co z kolei może wpływać na wywiązanie się zespołu bezdechu sennego (zaburzenia wentylacji płuc podczas snu lub spłycenie oddechu o 50%). Dodatkowo chrapanie powoduje bóle głowy, potęguje uczucie niewyspania oraz obniża koncentrację.

JAK DOCHODZI DO CHRAPANIA?
W warunkach fizjologicznych przestrzeń zawarta pomiędzy migdałkami, podstawą języka i podniebieniem miękkim (języczek, łuki) jest tak duża, że przepływające tędy powietrze nie napotyka na większe opory. Zlokalizowane tam mięśnie rozluźniają się, przez co dochodzi do zwężenia przestrzeni gardła. Nadmiernie rozluźnione i wiotkie mięśnie powodują opadanie podniebienia miękkiego oraz języczka, a w następstwie – zwężenie górnych dróg oddechowych Wówczas osoba zaczyna chrapać. Chrapanie powstaje zatem na skutek nadmiernych drgań i wibracji podniebienia miękkiego i języczka.

Przyczyn chrapania jest wiele. Należą do nich:
⦁ problemy z przegrodą nosową (wrodzone lub będące skutkiem urazów mechanicznych)
⦁ niedrożność nosa związana z polipami jamy nosowej
⦁ przerost migdałków podniebiennych
⦁ przerost nasady języka lub języczka
⦁ problemy z budową podniebienia miękkiego, które sprawiają, że jest ono nadmiernie miękkie i wiotkie
⦁ przerost i/lub obrzęk małżowin nosowych
⦁ obniżenie napięcia mięśni gardła i języka
⦁ alergie
⦁ nadwaga i otyłość
⦁ spanie na wznak
⦁ leki uspokajające, antydepresyjne lub zwiotczające mięśnie
⦁ długotrwałe palenie papierosów

U 60% pacjentów chrapanie uznaje się za odruch fizjologiczny, który nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. W pozostałych przypadkach jest ono zwykle objawem niebezpiecznego bezdechu sennego.

Oddech prawidłowy Chrapanie

Bezdech senny

LECZENIE CHRAPANIA I BEZDECHU SENNEGO:
W zależności od przyczyny chrapania istnieją różne sposoby i metody leczenia tej dolegliwości. Począwszy od zmiany stylu życia (zrzucenie nadmiernych kilogramów, rezygnacja z palenia papierosów, ograniczenie spożywania alkoholu, odpowiednia pozycja w czasie snu), przez mało inwazyjne zabiegi ambulatoryjne, skończywszy na inwazyjnych zabiegach chirurgicznych.
Bardzo skuteczną metodą leczenia chrapania i bezdechu sennego są zabiegi laserowe z wykorzystaniem nowoczesnej platformy zabiegowej, wykorzystujące unikalne właściwości lasera Er:YAG, które pozwalają na powierzchowne przenikanie ciepła do tkanek bez uszkodzeń i skutków ubocznych. Wiązka lasera jest na tyle delikatna, aby stosować ją na wrażliwą tkankę w jamie ustnej, a zarazem wystarczająco mocna, aby zapewnić klinicznie skuteczne ogrzewanie.
Energia lasera Er:YAG podgrzewa fragmenty podniebienia miękkiego, których rozluźnienie powoduje zakłócenie swobodnego przepływu powietrza podczas snu. Na skutek zabiegu dochodzi do obkurczenia włókien kolagenu, co przyczynia się do zwiększenia sprężystości tkanek gardła. Tym samym podniebienie miękkie usztywnia się i w konsekwencji tego następuje zmniejszenie drgań tkanek miękkich i języczka. W rezultacie przepływ powietrza jest swobodny i chrapanie ustaje.

 

Laserowe leczenie chrapania, to terapia składająca się z 4 zabiegów. Efekty zauważalne są już po pierwszym zabiegu, a pogłębiają się do 4-6 tygodni po skończeniu terapii.

METODA NIGHT LASE TO:
⦁ bezbolesna terapia niewymagająca znieczulenia
⦁ procedura, której efekty widoczne są już po pierwszym zabiegu
⦁ delikatność zabiegu połączona z kliniczną skutecznością
⦁ zabieg nieinwazyjny, po którym można wrócić do swoich codziennych zajęć

PRZECIWWSKAZANIA:
⦁ aktywna choroba nowotworowa
⦁ ciąża i okres karmienia piersią
⦁ rozrusznik serca
⦁ epilepsja
⦁ aktywne zakażenie wirusowe: HIV, WZW