Laserowe usuwanie rozszerzonych naczynek i rumienia
Laserowe usuwanie rozszerzonych naczynek oraz rumienia przeprowadza się laserami naczyniowymi.
W Laser Studio używamy laserów: barwnikowego tj V Beam firmy Candela- jest to laser określany jako Złoty Standard wśród laserów emitujących światło zielone oraz laserów Nd-Yag , które stosowane są do zamykania naczyń głęboko położonych. W celu skutecznego przeprowadzenia zabiegu należy określić źródło problemu. W tym celu wykonujemy obrazowanie skanerem laserowym naczyń położonych głęboko, aby móc ocenić panujące tam ciśnienia oraz potencjalne uszkodzenia ścian. Ma to kluczowe zadania przede wszystkim podczas usuwania zmian rumieniowych, na które składają się liczne naczynia włosowate.
Zmiany naczyniowe dzielimy na kilka typów:
Teleangiektazje
To poszerzone drobne naczynia krwionośne, potocznie określane jako pajączki naczyniowe. Teleangiektazja może dotyczyć wszystkich tętniczek, żyłek oraz naczyń włosowatych, które znajdują się bezpośrednio pod skórą, prześwitują przez nią i przyjmują czerwonawą barwę w przypadku naczyń tętniczych lub też sinoniebieską w przypadku naczyń żylnych.
Pierwszym objawem problemów naczyniowych jest nagłe zaczerwienienie skóry pod wpływem różnych czynników, np. promieniowania UV, niskich lub wysokich temperatur, alkoholu, pikantnych potraw, gorących napojów czy też stresu. Rumień bardzo często pojawia się także u kobiet stosujących przez długi czas tabletki antykoncepcyjne
Początkowo rumień mija, ale z biegiem czasu utrwala się i pozostaje na stałe. W konsekwencji powstają wyraźne, trwałe, rozszerzone naczynia krwionośne, które są widoczne przez naskórek w postaci drobnych czerwonych “nitek”. Tego typu zmiany określamy terminem teleangiektazji. W zależności od objawów klinicznych, wykonanie skutecznego zabiegu wymaga każdorazowo indywidualnego dobrania źródła światła i parametrów impulsu – zabiegi są wykonywane za pomocą lasera V- Beam Perfecta amerykańskiej firmy Candela, który jest najnowocześniejszym urządzeniem na świecie w zakresie impulsowych laserów barwnikowych oraz laserów Nd-Yag 1064.
Naczyniaki płaskie (NAEVUS FLAMMEUS) – Malformacja naczyniowa kapilarna (NEVUS FLAMMEUS, PORT-WINE STAIN, VENULOCAPILLARY MALFORMATION).
Laserowe leczenie naczyniaków i malformacji naczyniowych jest metodą z wyboru – stosowaną powszechnie na całym świecie. Najczęściej leczone są zmiany naczyniowe włosowate – plamy typu „czerwonego wina” oraz naczyniaki jamiste. Leczenie przeprowadzane jest w odstępach 4-8 tygodniowych, a ich ilość uzależniona jest od intensywności zmian. Bezpośrednio po zabiegu naczyniak poddany zabiegowi jest intensywnie czerwony stopniowo blednąc w ciągu kilku godzin lub dni. Do leczenia tego typu zmian laserem z wyboru jest laser barwnikowy Candela Perfecta.
Naczyniaki gwiaździste (HAEMATOMA STELLATUM) – pajączki naczyniowe
Są to małe naczyniaki – tzw. „pajączki”. Występują zwykle na twarzy i dekolcie, ale spotkać je można również na kończynach i w innych okolicach ciała. Mają wygląd czerwonego punkciku lub grudki na powierzchni skóry z palczaście rozgałęzionymi odnogami. Powstają samoistnie w wyniku drobnego urazu czy ukąszenia owada. Leczenie laserem jest szybkie i proste. W celu zlikwidowania naczyniaka gwiaździstego najczęściej używamy lasera Nd-Yag. Bezpośrednio po zabiegu naczyniak znika, a w jego miejscu może pojawić się drobne ściemnienie lub strupek , który utrzymuje się przez kilka dni.
Punkty rubinowe (HEMANGIOMA SENILE, CHERRY HAEMANGIOMA)
Punkt rubinowy czyli naczyniak starczy (haemangioma senile) powstać może w każdym wieku, najczęściej w 3-4 dekadzie życia. Jest to plamka lub grudka naczyniowa o kolorze od różowego do ciemnogranatowego. Powstaje w wyniku proliferacji rozszerzonych drobnych naczyń żylnych. Ich ilość może zwiększać się z wiekiem. Usuwamy je zwykle z powodów kosmetycznych, chyba, że są zahaczane i krwawią – wtedy są wskazania medyczne do ich usunięcia.
Trądzik różowaty
Trądzik różowaty jest częstym, przewlekłym schorzeniem skóry. Jest trudny do leczenia, nie zawsze wyleczenie jest możliwe. Na jego obraz składają się zaczerwienienie, pieczenie, uczucie gorąca, pulsowania, teleangiektazje, nierówności na skórze oraz grudki zapalne imitujące trądzik młodzieńczy. W zaawansowanych postaciach występuje przerost gruczołów łojowych, zwłóknienia, obrzęki limfatyczne. Jako izolowany objaw głównie u mężczyzn występuje Rhinophyma – kalafiorowaty przerost skóry nosa. Choroba przebiega z zaostrzeniami, występować mogą również okresy remisji. Podstawową dolegliwością jest stałe oraz napadowe czerwienienie się twarzy – może mieć ono związek ze zmianami temperatur, spożywanymi potrawami (gorące napoje, alkohol, przyprawy). zdenerwowaniem, stresem. Zmiany najczęściej obejmują centralną część twarzy – czoło, nos policzki i brodę. Łagodne objawy zaczerwienienia twarzy występują już w wieku młodzieńczym, są przypisywane nadwrażliwości na temperaturę i alkohol czy nawet nieśmiałości. Z czasem dolegliwości nasilają się i poważnie utrudniają życie. Leczenie obejmuje serię zabiegów laserowych powtarzanych co 3-4 tygodnie, których celem jest zamknięcie drobnych naczyń krwionośnych oraz zlikwidowanie grudek zapalnych. Dłuższe przerwy między zabiegami nie zmniejszają skuteczności leczenia, lecz jedynie je wydłużają. W typowych przypadkach jest to ok. 4 zabiegów. W przypadku przerostu skóry nosa konieczne jest zastosowanie dodatkowych zabiegów laserowych wykorzystujących lasery chirurgiczne w celu zmiany kształtu, a następnie laserów krótkoimpulsowych w celu przebudowy skóry. W Laser Studio zajmujemy się kompleksowym leczeniem trądziku różowatego łącznie z zabiegami chirurgicznymi.
Opis zabiegu:
W trakcie zabiegu w zależności od rodzaju zmian używamy laserów naczyniowych działających płytko tj V Beam , lub laserów Nd-Yag 1064 penetrujących do głęboko położonych zmian. Jeżeli konieczna jest przebudowa naczyń głębokich w celu wyrównania ciśnień może zaistnieć konieczność użycia laserów krótkoimpilsowych ale na innym etapie leczenia.
Przygotowanie do zabiegu
W przypadku konieczności zastosowania światła zielonego, a więc lasera do usuwania zmian położonych stosunkowo płytko przez 4 tygodnie przed zabiegiem okolice, z których chcemy usuwać zmiany naczyniowe, nie mogą być opalane. Nie można również stosować preparatów samoopalających przez ok. 10 dni przed zabiegiem.
Po zabiegu
Skóra bezpośrednio po zabiegu jest zazwyczaj zaczerwieniona i rozgrzana, czasami może też wystąpić delikatny obrzęk. Objawy te ustępują w ciągu kilku godzin lub dni. Zazwyczaj około 1 godziny po zabiegu można nakładać makijaż , należy jednak unikać podrażnienia tych okolic. Przez 4 tygodnie nie wolno opalać miejsc poddanych zabiegowi, a w przypadku dużego nasłonecznienia wymagane jest używanie filtrów przeciwsłonecznych o wartości nie mniejszej niż 50.
Cel zabiegu:
Usunięcie zmian naczyniowych oraz wyrównanie ciśnień w naczyniach głębszych w celu zmniejszenia nawrotowości zmian
Ilość wymaganych zabiegów:
W zależności od rodzaju zmian oraz złożoności problemu od 1 do kilku zabiegów