Usuwanie naczyniaków
Zabiegi laserowe
Laser Studio to jedyny ośrodek na obszarze zachodniej Polski, który posiada laser V-beam Perfecta. To nowoczesne urządzenie przeznaczone jest do usuwania naczyniaków i zmian barwnikowych. Laser Vbeam Perfecta, amerykańskiej firmy Candela, jest najnowocześniejszym urządzeniem w zakresie impulsowych laserów barwnikowych na świecie, a jego przeznaczenie stawia go na czele tego typu urządzeń. Zabiegi laserem V-beam Perfecta są bezpieczne również dla dzieci. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą kliniki Laser Studio.
Wskazania do zabiegu:
- naczyniaki płaskie;
- malformacje naczyniowe typu PWS;
- malformacje kapilar;
- malformacje typu zespołu Sturge – Webera;
- pajączki naczyniowe;
- teleangiektazje;
- jeziorka żylne;
- drobne siateczki rozszerzonych naczyń i żyłki typu pajączki do 1,5 mm średnicy;
- naczynia na nogach – mniejsze niż 1 mm;
- trądzik różowaty (czerwone znamiona) występujące na skórze twarzy w szczególności w okolicach nosa i policzków.
Na czym polega zabieg usuwania naczyniaków?
Laser Studio to nowoczesna klinika założona przez dr Zbigniewa Matuszewskiego, wykonująca nowatorskie zabiegi laserowe. W ofercie znajduje się m.in. leczenie trądziku różowatego, laserowe usuwanie hemoroidów, usuwanie rozszerzonych naczyniek i rumienia, usuwanie punktów rubinowych, leczenie żylaków i niewydolności naczyń kończyn dolnych oraz usuwanie naczyniaków i malformacji naczyniowych. Dbanie o najwyższą jakość usług oraz nowoczesny sprzęt i zespół wykwalifikowanych lekarzy z dużym doświadczeniem to priorytety naszej kliniki.
Zabieg laserem V-beam Perfecta polega na naświetlaniu promieniem lasera zmiany naczyniowej. Naczynia zostają uszkodzone, a następnie usuwane przez organizm przez okres 2-8 tygodni. W przypadku rozległych lub wielowarstwowych zmian zabieg trzeba powtórzyć. Zabieg usuwania naczyniaków nie jest zbyt bolesny. Dzięki opatentowanemu dynamicznemu chłodzeniu (DCD™), które chłodzi skórę przed każdym impulsem lasera, zwiększony jest komfort podczas leczenia. Chłodzenie minimalizuje też skutki uboczne, takie jak zaczerwienienie. Pacjenci odczuwają ocieplenie lub mrowienie. Znieczulenie, za wyjątkiem zabiegów u dzieci, nie jest zwykle wymagane.
Jakie środki ostrożności należy podjąć przed lub po leczeniu? Czy istnieją przeciwwskazania do usuwania naczyniaków?
Należy unikać ekspozycji na słońce przed i podczas leczenia. Podczas leczenia i bezpośrednio po nim zaleca się używanie filtrów SPF 30 lub wyższych. Nie można również stosować preparatów samoopalających przez ok. 10 dni przed zabiegiem. Przeciwwskazaniami do laserowego leczenia i usuwania naczyniaków oraz malformacji naczyniowych oprócz opalonej skóry są również tatuaże lub makijaż permanentny w obszarze zabiegowym oraz rany i choroby skóry.
Leczenie malforacji naczyniowych oraz usuwanie naczyniaków jest bezpieczne i właściwie nie zauważa się skutków ubocznych po zakończeniu leczenia. Zabiegi są wykonywane od 1980 roku (również u dzieci i niemowląt). U niektórych pacjentów może wystąpić zaczerwienie zaraz po zakończeniu leczenia, ale zwykle mija ono w ciągu kilku godzin. W zabiegach (np.: naczyniakach płaskich), w których plamica jest pożądanym efektem klinicznym, siniec utrzymuje się do 5 dni po zabiegu.
Przeciwwskazania:
- przyjmowanie leków o działaniu światłouczulającym;
- opalona skóra lub fototypy V-VI;
- tatuaże i makijaż permanentny w obszarze zabiegowym;
- uszkodzona skóra lub choroby skóry.
Czym różnią się malformacje naczyniowe (kapilarne) od naczyniaków?
Bardzo ważne jest właściwe zdiagnozowanie zmiany u dziecka. Samoistnie pojawiające się po narodzinach w ciągu kilku tygodni i stopniowo rosnące naczyniaki jamiste tzw. naczyniaki wczesnodziecięce, mają tendencję do stopniowego zanikania nawet przez kilka lat. Jeśli dziecko ma zmianę naczyniową w momencie narodzin i jest ona płaska, zwykle jednostronna, to najprawdopodobniej jest to wrodzona malfomacja kapilarna, która nie wykazuje tendencji do samoistnego ustępowania i wchłaniania się. Malformacje kapilarne są defektem kosmetycznym – usuwanie naczyniaków tego typu odbywa się metodą laseroterapii. Obecnie najlepszy efekt uzyskuje się stosując lasery barwnikowe.
Różnice w zakresie cech klinicznych pomiędzy malformacją a naczyniakiem przedstawiono w tabeli
NACZYNIAK |
MALFORMACJE NACZYNIOWE |
Pojawia się w okresie noworodkowym lub wczesno-niemowlęcym, tzw. naczyniak wczesnodziecięcy |
Zawsze obecna w chwili porodu |
Rośnie szybciej od dziecka przez 1 rok |
Rośnie proporcjonalnie wraz z dzieckiem do końca okresu dorastania |
Inwolucja (ustępowanie w przeciągu od 5 do 12 lat) po 1 roku życia |
Nigdy nie ulega samowyleczeniu |
Częstość występowania, chłopcy:dziewczynki – 1:6 |
Częstość występowania, chłopcy:dziewczynki – 1:1 |
Wskazane leczenie laserowe |
Wskazane leczenie laserowe |