Laserowe usuwanie blizn i rozstępów

Laserowe usuwanie blizn i rozstępów
Obecnie stosowane technologie pozwalają w sposób zdecydowanie bardziej skuteczny korygować powstałe rozstępy oraz blizny, bez względu na ich pochodzenie, a więc blizny: pooparzeniowe, powypadkowe, cięte, rozstępy pociążowe oraz wzrostowe. W zależności od jakości powstałej blizny, jej korekcję możemy rozpocząć już po upływie ok 2-3 miesięcy od urazu. Stosowana przez nas metoda korekcji blizn i rozstępów łączy zdobytą wiedzę oraz dostępne technologie. Laserowe usuwanie blizn i laserowe usuwanie rozstępów wykonujemy już od 2000 roku, ciągle ulepszając zabiegi i wprowadzając nowe lasery i technologie frakcyjne. W 2000 roku byliśmy jednym z niewielu ośrodków zajmujących się korekcją blizn. Pierwsze stosowane przez nas technologie były czasochłonne i wymagały długiego okresu rekonwalescencji u pacjentów. Wykonując laserowe usuwanie blizn i laserowe usuwanie rozstępów wykorzystujemy różne dostępne na rynku medycznym lasery – tak, aby osiągnąć jak najlepszy efekt. Od 2000 roku wyszkoliliśmy już wielu lekarzy, którzy obecnie zajmują się technikami laserowymi, również korekcją blizn i rozstępów.
W jaki sposób odbywa się laserowe usuwanie blizn i rozstępów?
Dzięki zastosowaniu odpowiedniej energii emitowanej przez laser dochodzi do odparowania blizny oraz do takiego jej podgrzania, aby doszło do ponownego jej modelowania. W tym celu używamy laserów pracujących w systemie frakcyjnym. Wielokrotnie, o ile jest to możliwe, laserowe usuwanie blizn i rozstępów wspomagamy masażem endermologie. Pacjentów, którzy wykonują w naszym ośrodku zabieg, zawsze uczymy zasad postępowania z korygowaną blizną lub rozstępami, aby jak najszybciej uzyskać maksymalny efekt.
Ile zabiegów należy wykonać?
W celu uzyskania najlepszego efektu kosmetycznego na każdej korygowanej powierzchni, laserowe usuwanie blizn i rozstępów może być powtarzane w postaci od 4 do 8 zabiegów wykonywanych w odstępach 6-12 tygodni.
Laserowe usuwanie blizn i rozstępów – bezpośrednio po zabiegu…
Laserowe usuwanie blizn i rozstępów skutkuje tym, że po zabiegu korekcji na skórze pojawia się zaczerwienienie, obrzęk oraz inne niewielkie dolegliwości, które zazwyczaj mijają po jednej do czterech godzin po zabiegu. Około 12-24 godzin po zabiegu w miejscu poddanym korekcji pojawiają się strupki, które zwykle utrzymują się przez okres 7-21 dni.
Laserowe usuwanie blizn i rozstępów, a może zabiegi alternatywne?
Laserowe usuwanie blizn i rozstępów można zastąpić innymi zabiegami. I tak np. peeling chemiczny lub mechaniczny powodują złuszczanie powierzchownych warstw skóry, zwanych stratum lucidum. Zabiegi te mogą nieznacznie spłycić występujące blizny, a przy wielokrotnych zabiegach mogą poprawić nieznacznie kolorystykę korygowanej powierzchni.
Dermabrazja mechaniczna lub chemiczna pozwalają w porównaniu z zabiegami złuszczania usunąć głębsze warstwy skóry. Przeszczep skóry to kolejna alternatywa dla zabiegu, jakim jest laserowe usuwanie blizn i rozstępów – w celu wykonania przeszczepu skóry należy pobrać fragment zdrowej skóry z innego miejsca i w warunkach operacyjnych przełożyć na miejsce korygowane.
Laserowe usuwanie blizn i rozstępów – ryzyko
Wszystkie laserowe zabiegi kosmetyczne związane są z pewnym stopniem ryzyka, aczkolwiek zdarzają się incydentalnie. Ważne jest, aby zrozumieli Państwo ryzyko płynące z zabiegów, jakimi jest laserowe usuwanie blizn i laserowe usuwanie rozstępów oraz zaakceptowali je. Indywidualnie podjęta decyzja wykonania jakiegokolwiek zabiegu kosmetycznego jest podstawą wyważenia niewielkiego ryzyka z korzyściami płynącymi z zabiegów, zabiegów alternatywnych jak i kosztów zabiegów.


Komplikacje mogące wynikać z zabiegów
- Dyskomfort – laserowe usuwanie blizn i rozstępów wykonywane jest w znieczuleniu miejscowym oraz przy użyciu chłodziarki, w związku z tym nie stwarza znacznego dyskomfortu podczas zabiegu.
- Zmiana kolorytu skóry – laserowe usuwanie blizn i laserowe usuwanie rozstępów obarczone są ryzykiem poniżej 1% wystąpienia czasowej hyperpigmentacji (zwiększenie nasycenia kolorystycznego plam) lub pojawienia się brązowego zabarwienia. Zazwyczaj powstałe zmiany barwnikowe są czasowe i schodzą w przeciągu kilku tygodni lub miesięcy. Stała hyperpigmentacja lub hypopigmentacja jest bardzo rzadka i pojawia się nie częściej niż u 0,1% pacjentów. Po zabiegu nie można opalać leczonej powierzchni przez okres 4 tygodni, gdyż może to spowodować zwiększenie ryzyka powstania zmian kolorystycznych skóry.
- Zasinienie – niezwykle rzadko może pojawić się siniak po zabiegu. Jeżeli coś takiego wystąpi, ustępuje zazwyczaj w przeciągu 10-14 dni.
- Infekcja – aby nie doszło do infekcji skóry po zabiegu korekcji blizn i rozstępów stosowany jest chemioterapeutyk, który należy stosować wg zaleceń lekarza prowadzącego.