USUWANIE PRZEBARWIEŃ OSTUDY PLAM TYPU CAFE AU LAIT
Usuwanie melasmy (ostudy), przebarwień, plam typu cafe au lait, pigmentacji poinfekcyjnej, piegów.
Usuwanie przebarwień melasmy (ostudy), zabarwień typu cafe au lait czy też innych plam jest procesem złożonym, wymagającym odpowiednich narzędzi laserowych, którymi w pełni dysponujemy.
Ostuda czyli melasma …
jest to dolegliwość skórna związana ze wzmożonym wytworzeniem maleniny, w miejscach które są narażone na promieniowanie UV. Najczęściej dotyczy kobiet w wieku rozrodczym między 30-50 rokiem życia. Głównym czynnikiem odpowiedzialnym za występowanie jest ekspozycja na promieniowanie słoneczne. Powstanie nadmiernego przebarwienia u 40-50% kobiet indukują zmiany hormonalnych. Na powstawanie melasmy mogą wpływać również pewnego rodzaju predyspozycje genetyczne jak również choroby jajników. Niektóre leki zwiększają również możliwość powstawania przebarwień uwrażliwiając skórę na działanie promieniowania ultrafioletowego. Do takich preparatów należą antybiotyki z grupy tetracyklin, leki przeciwgrzybicze, Sulfonamidy, leki przeciwcukrzycowe, niektóre leki przeciwbólowe, przeciwzapalne oraz leki moczopędne.
Melasma ma postać brązowych lub szarawych plam, które są wyraźnie asymetrycznie nieregularne. Najczęstszymi miejscami ich występowania są :czoło, policzki, skronie, górna warga. Niekiedy pojawia się na szyi, ramionach czyli w miejscach narażonych na działanie UV.
Przebarwienia pozapalne.
W wyniku procesu zapalnego dochodzi do lokalnego pobudzenia melanogenezy. Nieprawidłowe rozmieszczenie barwnika powoduje wystąpienie przebarwień pozapalnych.
Najczęstszymi procesami chorobowymi, w przypadku których pozapalnie mogą wystąpić przebarwienia to: trądzik, łuszczyca, liszaj płaski.
Plamy typu Cafe au lait.
Plamy typu kawy z mlekiem są to plamy, które można stwierdzić już przy urodzeniu lub pojawiające się w dzieciństwie. Są to charakterystyczne plamy barwy jasnobrunatnej, najczęściej lokalizującej się na tułowiu. Średnica ich waha się od 0,2 – 4 cm. U dorosłych może sięgać do 30 cm.
Piegi.
Piegi natomiast są to plamy barwy od jasno do ciemnobrązowej zlokalizowanej najczęściej na twarzy. Zmiany te występują najczęściej u osób z jasną karnacją. W wyniku promieniowania UV stają się ciemniejsze. Przyczyną powstawania piegów jest miejscowo zwiększona aktywność melanocytów. Piegi usuwamy obecnie również przy użyciu laserów picosekundowych, rzadziej przy użyciu lasera barwnikowego.
Laser jest jedynym skutecznym narzędziem.
Laserowe usuwanie przebarwień jest najskuteczniejszą i jedyną metodą pozwalającą przebudować skórę w celu jej ochrony przed ponownymi przebarwieniami. W trakcie zabiegu usuwamy laserem nadmierną ilość nagromadzonego barwnika oraz jednocześnie stosując inny laser przebudowujemy skórę w taki sposób , aby była jak najmniej narażona na ponowne przebarwienia. Jeżeli nie doprowadzimy do przebudowy skóry (proces ten zazwyczaj zajmuje ok 3- 6 miesięcy) tylko stosowana protekcja słoneczna w postaci filtrów UV może niestety okazać się niewystarczająca. W trakcie zabiegu używamy różnych laserów : naczyniowych, picosecundowych, barwnikowych. W zależności od potrzeby zastosowania konkretnego lasera, skóra po zabiegu może być tylko zaczerwieniona przez kilka godzin lub nawet spuchnięta przez 2-5 dni. Zawsze po zabiegu dochodzi do zwiększenia zabarwienia usuwanego przebarwienia, jednak w większości przypadków jest możliwe przykrycie tego miejsca makijażem.
Do osiągnięcia celu, czyli …
Usunięcia lub zminimalizowania powstałych przebarwień oraz trwałej przebudowy skóry w celu zmniejszenia możliwości powstawania nowych przebarwień.
Przygotowanie do zabiegu:
Niepotrzebne
Postępowanie po zabiegu:
Chronić skórę przed promieniowaniem UV przez wskazany okres pozabiegowy.
Usuwanie ostudy, przebarwień, plam – ile muszę wykonać zabiegów?
W zależności od głębokości oraz nasilenia przebarwienia może być konieczne wykonanie kilku zabiegów w odstępach około 4-6 tygodniowych.