Podologia – profesjonalne zabiegi lecznicze
Zabiegi podologiczne skierowane są do osób, które odczuwają jakiekolwiek dolegliwości w obrębie stóp, do osób zagrożonych chorobami stóp z powodu cukrzycy, reumatyzmu, otyłości, czy zmian naczyniowych oraz do tych wszystkich, którzy chcą w profesjonalny sposób zadbać o swoje stopy.
W przypadku zdiagnozowanych dolegliwości praca podologa polega na dobraniu odpowiedniej terapii, mającej na celu zminimalizowanie lub całkowite pozbycie się stanów patologicznych, często we współpracy z lekarzami różnych specjalności, natomiast osobom zdrowym podolog proponuje zabiegi profilaktyczne, których zadaniem jest zapobieganie powstawaniu niepożądanych zmian w przyszłości
PODSTAWOWY ZABIEG PODOLOGICZNY:
Jest to zabieg pedicure, który ma na celu wykonanie profesjonalnej pielęgnacji stóp pacjenta, przy użyciu sterylnych – jednorazowych i wielorazowych narzędzi. Zaleca się go wykonywać podczas pierwszej wizyty u podologa. Poprzedzony jest szczegółowym wywiadem, który ma na celu zebranie niezbędnych informacji, koniecznych do postawienia właściwej diagnozy na temat stanu stóp pacjenta, wyjaśnienia przyczyn powstania zaobserwowanych zmian i zaproponowania odpowiedniej terapii.
Zabieg rozpoczyna się od dezynfekcji skóry stóp przy użyciu specjalistycznych płynów. Następnie podolog skraca paznokcie zgodnie z linią łożyska, wyrównuje ich brzegi oczyszcza i wygładza powierzchnie płytki przy użyciu odpowiednio dobranych frezów oraz oczyszcza przestrzeń w wałach paznokciowych z nagromadzonego martwego naskórka. Jeżeli istnieje taka potrzeba podczas zabiegu usuwa się zrogowaciały naskórek w miejscach, które tego wymagają. Zabieg kończy się wykonaniem peelingu, następnie dokładnym osuszeniem skóry stóp oraz wmasowaniem indywidualnie dobranych preparatów pielęgnacyjnych.
Zabieg dedykowany jest jako profilaktyka stóp zdrowych oraz w trakcie trwania i po zakończeniu indywidualnych terapii.
Zaleca się stosować go co cztery do sześciu tygodni.
Jeżeli nie występują przeciwwskazania, zabieg można uzupełnić pomalowaniem paznokci lakierem klasycznym lub hybrydowym.
PIELĘGNACJA PŁYTKI PAZNOKCIOWEJ
Zabieg polega na odpowiednim skróceniu płytek paznokciowych, opracowaniu obrąbków naskórkowych, oczyszczeniu wałów okołopaznokciowych oraz wygładzeniu powierzchni paznokci.
Skierowany jest do osób, u których największej uwagi wymagają paznokcie.
Poleca się go wykonywać w odstępach od dwóch do czterech tygodni.
Jeżeli nie występują przeciwwskazania, elementem kończącym zabieg może być nałożenie lakieru klasycznego lub hybrydowego.
USUNIĘCIE ODCISKÓW, NAGNIOTKÓW I MODZELI
Nagniotki i odciski powstają najczęściej na skutek tarcia oraz stałego ucisku, spowodowanego np. noszeniem niewygodnego i źle dobranego obuwia. Powodować je mogą również zbyt szybko rogowaciejący naskórek, zaburzenia krążenia i cukrzyca. Zmiany te, zwane hiperkeratotycznymi, najczęściej zlokalizowane są w obrębie stawów śródstopno – paliczkowych, na powierzchniach stycznych palców oraz na podeszwie stopy. Towarzyszą im dotkliwe dolegliwości bólowe spowodowane uciskiem mas rogowych na zakończenia nerwowe.
Modzele tworzą się z powodu nierównomiernego obciążenia stopy, jej przeciążania, deformacji układu kostnego, źle dobranego obuwia oraz zbyt częstego usuwania zrogowaciałego naskórka. Na stopach pojawiają się w postaci dużych, owalnych plam o żółtawym zabarwieniu i nieregularnym kształcie. Najczęściej zlokalizowane są pod głowami kości śródstopia. Nie dają dolegliwości bólowych, jednak przy dłuższym staniu lub chodzeniu mogą powodować uczucie charakterystycznego nieprzyjemnego pieczenia.
Nagniotki i odciski usuwa się przy pomocy specjalistycznych frezów (próżniowego oraz kapturka ściernego). Jednorazowe wykonanie tych czynności nie daje pożądanych efektów. Zalecane jest powtarzanie ich w odstępach co cztery tygodnie. Czas terapii dobierany jest indywidualnie.
Usuwanie modzeli polega na regularnym ich ścieraniu. Zabieg wykonuje się za pomocą kapturka ściernego oraz w sytuacjach wyjątkowych – frezu próżniowego.
Zaleca się, aby czynności powtarzać regularnie, co cztery do sześciu tygodni, co daje dobre efekty estetyczne i zapobiega pogłębianiu się rogowacenia.
Dopełnieniem tych zabiegów może być wykonanie indywidualnych odciążeń z filcu podologicznego, które pomagają zlikwidować ból i przedłużają efekty pozabiegowe.
ZABIEG NA PĘKAJĄCE PIĘTY
Niekiedy w okolicach pięt zaczyna pojawiać się coraz grubsza warstwa twardego i suchego naskórka, który zaczyna pękać, tworząc różnej głębokości rozpadliny. Oprócz defektu estetycznego, dokuczliwy ból uniemożliwia swobodne poruszanie się. Z wnętrza rany może wydobywać się treść ropna, a nawet ropno – krwista.
Do przyczyn powstawania pękających pięt zalicza się m.in. nieprawidłowy chód, otyłość, która powoduje nadmierne obciążenie stóp, nieodpowiednie nawilżenie skóry stóp, niewystarczające nawodnienie organizmu, stosowanie źle dobranych kosmetyków, ciasne obuwie, zmiany łuszczycowe albo grzybicze.
Zabieg polega na dokładnym usunięciu zrogowaciałej skóry przy pomocy specjalistycznych frezów i narzędzi. Kończy się założeniem odpowiedniego opatrunku (tzw. opatrunek okluzyjny), który wspomaga proces gojenia i regeneracji, pomaga uelastycznić skórę i nawilżyć ją.
Pacjent dostaje również szczegółowe informacje na temat odpowiedniej pielęgnacji domowej, która przyspiesza proces gojenia i zapobiega ponownemu pojawieniu się problemu.
Zabiegi należy powtarzać w odstępach około trzech tygodni do uzyskania zadowalających efektów.
REKONSTRUKCJA PŁYTKI PAZNOKCIOWEJ
Zabieg powoduje prawidłowy wzrost paznokcia, zapobiega jego deformacji, zabezpiecza łożysko paznokcia przed wnikaniem drobnoustrojów oraz poprawia wygląd płytki paznokciowej.
Zaleca się go stosować przy odwarstwieniu płytki paznokcia od jego łożyska (tzw. onycholiza), jako czynnik wspomagający leczenie grzybicy (konieczna jest współpraca z prowadzącym lekarzem dermatologiem), po ingerencjach chirurgicznych, urazach mechanicznych, kiedy doszło do zniszczenia części lub całej płytki oraz w celu poprawienia wyglądu paznokci kruchych i łamliwych.
Czas terapii dobierany jest indywidualnie i zależny jest od wielkości paznokcia, który został poddany rekonstrukcji.
Jako zakończenie leczenia uznaje się moment, w którym paznokieć wraca do prawidłowych rozmiarów i wyglądu.
TERAPIA WRASTAJĄCYCH PAZNOKCI – KLAMRY METALOWE ONYCLIP/ SILIKONOWE BS
Z wrastającymi paznokciami mamy do czynienia wtedy, kiedy płytka paznokciowa wbija się w wał skórny otaczający paznokieć i uszkadza jego strukturę, co wpływa na zwiększenie wrażliwości na dotyk. Następnym stadium tej dolegliwości jest pojawienie się obrzęku, zaczerwienia i bólu podczas chodzenia, a później stanu zapalnego.
Za przyczyny tej uciążliwej dolegliwości uznaje się nieprawidłowe skracanie paznokci „na okrągło”, regularne podcinanie boków paznokcia, noszenie niewłaściwego obuwia, zwężającego się w stronę palców oraz na wysokich obcasach, nadmierna suchość stóp oraz nadpotliwość, nieprawidłowa ekstrakcja całkowita lub klinowa płytek paznokciowych oraz brak opieki nad pacjentem po ingerencjach chirurgicznych, deformacje elementów kostnych stopy oraz uwarunkowania genetyczne.
Założenie klamer w sposób nieinwazyjny pomaga przywrócić prawidłowe ułożenie i tor wzrostu płytki paznokciowej. Sam zabieg polega na dokładnym oczyszczeniu i zmatowieniu powierzchni paznokcia, a w szczególności miejsca, w którym będzie aplikowana klamra a następnie
jej naklejenie. Działanie klamry polega na sile własnego sprężynowania, co oznacza, że wygięta w łuk klamra będzie chciała powrócić do ułożenia poziomego: boczne części paznokci unoszą się aż do przywrócenia ich właściwego ułożenia.
Czas terapii ustalany jest indywidualnie i zależy od stopnia zaawansowania wrastania. Średnio co trzy tygodnie klamry wymagają wymiany. Metoda nie jest bolesna, jednak sama aplikacja klamry może być niekomfortowa. Przeciwwskazaniem zastosowania klamry jest występujący stan zapalny, który należy wcześniej wyleczyć.
Za koniec terapii uznaje się stan, kiedy leczony paznokieć osiągnął odpowiedni kształt oraz ułożenie i nie powoduje dolegliwości bólowych, a kierunek wzrostu jest prawidłowy.
TERAPIA WRASTAJĄCYCH PAZNOKCI – TAMPONADA
Tamponada jest to niewielki opatrunek nasączony preparatem dezynfekcyjnym, który umieszcza się pomiędzy boczną krawędzią paznokcia a wałem okołopaznokciowym. Jej zadaniem jest odseparowanie twardej i drażniącej płytki od tkanek miękkich.
Metoda jest skuteczna w początkowych fazach wrastania paznokci. Stosuje się ją również jako działanie prewencyjne w przypadku paznokci wkręcających i rurkowatych, a także przy urazach mechanicznych oraz po ingerencjach chirurgicznych, kiedy chcemy wspomóc proces odrastania i regeneracji aparatu paznokciowego. Sposób ten sprawdza się również u dzieci, których płytki paznokciowe są miękkie i przez to podatne na działanie tamponad.
Czas terapii dobierany jest indywidualnie. Metoda jest szybka, nieinwazyjna i bezbolesna. Może być stosowana jako uzupełnienie innych metod korekcji paznokci, a także wtedy, kiedy konieczne jest zlikwidowanie stanu zapalnego przed założeniem klamer klejonych.
Minusem jest konieczność częstego wymieniania opatrunku, jednak po udzieleniu instrukcji w gabinecie, możliwe jest samodzielne założenie opatrunku w domu.