Epilacja laserowa – trwałe usuwanie owłosienia
Wszechobecna w dzisiejszych czasach moda na gładkie ciało oraz troska o higienę sprawiają, że coraz częściej myślimy o pozbyciu się niechcianego owłosienia na zawsze. Dotyczy to nie tylko osób borykających się z zaburzeniami hormonalnymi, u których nadmierne owłosienie jest przyczyną frustracji i kompleksów, ale również wielu zdrowych ludzi. Rodzi się więc ogromne zapotrzebowanie na skuteczną metodę, dzięki której możemy na stałe usunąć niechciane owłosienie ze wszystkich okolic ciała. Najlepszą metodą jest zastosowanie lasera diodowego o dużej mocy.
Mimo, że lasery diodowe do epilacji są znane na rynku od ponad 10 lat, rozwój technologii matryc diodowych oraz badań dermatologicznych dotyczących efektów klinicznych, umożliwiły opracowanie nowego lasera znacznie różniącego się od poprzednich generacji.
Podstawą działania lasera do depilacji jest absorpcja światła w melaninie włosa. Im jaśniejszy włos, tym zawartość melaniny jest mniejsza, a tym samym następuje mniejsze pochłanianie energii i mniej skuteczny zabieg. Do tej pory laser posiadał aplikatory emitujące światło tylko o jednej długości fali 810 nm. Obecnie laser posiada aplikatory 1064 nm, 810 nm i 755 nm.
Dzięki temu zwiększono skuteczność działania lasera dla pacjentów o fototypie skóry I-III oraz z brązowymi i jasnymi włosami, czyli włosami o średniej lub małej zawartości melaniny (tacy pacjenci dominują w Polsce). Ten wzrost skuteczności wynika z absorbcji światła przez melaninę zawartą we włosie. Absorbcja światła o długości fali 755 nm jest o 33% wyższa od absorbcji światła o długości fali 810 nm.
O skuteczności epilacji decyduje równie gęstość energii i czas trwania impulsu oraz częstotliwość impulsów, powiązane z maksymalną mocą matrycy diodowej. Im większa moc, tym krótszy impuls dla skutecznych poziomów energii epilacji. Jest to szczególnie ważne dla jasnych i cienkich włosów, dla których ze względu na ryzyko oparzeń skóry (zawartość melaniny w włosach i skórze jest na tym samym poziomie) czas trwania impulsu musi być krótki.
Laser który posiadamy ma największą moc szczytową (4800W) spośród diodowych laserów do epilacji oraz gwarantuje równomierny rozkład temperatury w skórze i minimalizuje ryzyko punktowych oparzeń. Zastosowano w nim trzy układy chłodzenia. Dzięki temu temperatura końcówki szafirowej głowicy lasera ma tylko 60C i nie wzrasta podczas trwania całego zabiegu. Ten wydajny system chłodzenia chroni naskórek przed oparzeniami oraz maksymalnie zmniejsza odczucia bólowe (pacjenci odczuwają zaledwie drobne ukłucia). To laser najnowszej generacji, który pozwala osiągnąć spektakularne efekty w bardzo komfortowy dla pacjenta sposób.
Duża głowica zabiegowa (3x1cm) pozwala na przeprowadzenie epilacji w bardzo krótkim czasie.
Zabiegi laserem diodowym są szybkie, skuteczne i bezbolesne, a efekty trwałego usunięcia pierwszej partii cebulek włosowych uwidoczniają się już po 1 zabiegu.
Epilacja laserowa dla nastolatek
Coraz częściej nastolatki czują się niekomfortowo widząc włoski na swoim ciele, są skrępowane np. na basenie, czy podczas przebierania na lekcję WF. Bardzo szybko, więc spontanicznie zapada decyzja o tym, by zacząć golić nogi, pachy, czy okolice bikini. Niestety, wczesne sięgnięcie po maszynkę do golenia może w szybkim czasie zmienić owłosienie nastolatki w bardzo ciemne i twarde. Jeśli raz zacznie się golić, będzie to musiała robić prawdopodobnie już cały czas, a po kilku miesiącach może tego pożałować. Poza tym, taki sposób usuwania zbędnego owłosienia związany jest także z innymi problemami, np. wrastaniem włosków pod skórę lub okołomieszkowym zapaleniem skóry.
Można nastolatce zaproponować depilację woskiem lub pastą cukrową, wiąże się to jednak z niezbyt przyjemnymi odczuciami w trakcie wyrywania włosów, które, choć słabsze, odrastają po około 3 tygodniach.
Najbardziej skutecznym zabiegiem jest epilacja laserowa. Wymaga tylko kilku powtórzeń, a pomoże w komfortowy sposób pozbyć się niechcianego owłosienia na wiele lat. Zabieg jest dobrze tolerowany przez skórę, a włosy bardzo szybko osłabiają się i w efekcie końcowym przestają rosnąć.
Przygotowanie do zabiegu
Przez 3 tygodnie przed zabiegiem, pomiędzy zabiegami i 3 tygodnie po ostatnim zabiegu okolic poddawanych epilacji (depilacji laserowej) nie powinno się opalać, przez ok. 10 dni przed zabiegiem nie nakładamy preparatów samoopalających. Włosy, które chcemy poddać epilacji nie mogą być przed zabiegiem usuwane mechanicznie ani chemicznie na tyle długo, aby jak największa ich ilość wyrosła. Powinny natomiast zostać zgolone 1-2 dni przed zabiegiem, tak aby były jak najkrótsze, ale widoczne. Na twarzy nie zalecamy zgalania, jeśli włoski są delikatne, bądź zalecamy podcinanie nożyczkami w przypadku mocniejszego owłosienia.
Przeprowadzenie zabiegu
Zabieg poprzedza konsultacja, podczas której lekarz ogląda rodzaj owłosienia i udziela szczegółowych informacji na temat procedury zabiegowej. Efektywna epilacja laserowa wymaga zastosowania serii 4 – 9 zabiegów w odstępach 4 – 8 tygodniowych. Po każdym zabiegu obserwujemy zmiany jakościowe (włoski stają się delikatniejsze i wolniej odrastają) oraz ilościowe. W momencie strzału lasera można odczuwać dyskomfort o różnym charakterze: kłucie, pieczenie, szczypanie. W celu znieczulenia skóry stosujemy nawiew zimnego powietrza.
Efekty
Ilość zabiegów jest uzależniona od intensywności owłosienia, czynników genetycznych i hormonalnych. W przypadku usuwania owłosienia z typowych okolic efekty uzyskuje się zazwyczaj szybko, tj. znaczącą redukcję uzyskujemy po 3- 4 zabiegach. Jeśli mamy do czynienia z owłosieniem pojawiającym się w nietypowych miejscach dla kobiet, tj. na twarzy, szyi, dekolcie, klatce piersiowej, brzuchu, plecach i pośladkach, to można spodziewać się większej liczby zabiegów, niż przy pozostałych okolicach ciała. Analogicznie u mężczyzn usunięcie owłosienia z pleców wymaga zwykle większego nakładu pracy i czasu.
Po serii zabiegów uzyskujemy efekt usunięcia włosów, jednak należy pamiętać, że w organizmie zachodzą ciągłe zmiany i mutacje. Oznacza to, że mogą pojawić się pojedyncze włosy zmienione jakościowo (jaśniejsze i delikatniejsze).
Po zabiegu
Po każdym zabiegu może wystąpić rumień, czasami obrzęk, objawy te ustępują w ciągu kilku minut lub godzin. Ze względu na zwiększenie wrażliwości skóry po depilacji laserowej należy unikać sytuacji narażających ją na urazy, stosować kosmetyki bez zawartości alkoholu. W celu złagodzenia wymienionych objawów zalecamy stosowanie preparatów z pantenolem i alantoiną. W drugiej dobie po zabiegu można nakładać makijaż. Przez 3 tygodnie nie wolno opalać miejsc poddanych zabiegowi, a w przypadku dużego nasłonecznienia wymagane jest używanie filtrów przeciwsłonecznych o wartości nie niższej niż 50.
Przeciwwskazania do wykonania zabiegu
- ciąża, ciężkie choroby, np. nowotwory.
- zażywanie leków fotouczulających, antybiotyków, pochodnych witaminy A, hormonów (oprócz antykoncepcji), sterydów – jeśli poddamy się działaniu lasera podczas ich przyjmowania, na skórze mogą pojawić się przebarwienia)
- niewyrównane choroby endokrynologiczne,
- epilepsja,
- nadwrażliwość na światło,
- wszczepiony stymulator lub defibrylator serca,
- zażywanie retinoidy w ciągu ostatnich 6 miesięcy,
- bliznowiec w wywiadzie,
- otwarte rany, liczne znamiona – laser może je podrażnić,
- nietypowe lub niezdiagnozowane zaburzenia pigmentacji,
- wykonany ostatnio pilling chemiczny lub mechaniczny w obszarze naświetlania (w ciągu ostatnich 2 tygodni),
- dermabrazja laserowa wykonana w ciągu ostatnich 3 miesięcy na powierzchni zabiegowej,
- nieuregulowana cukrzyca,
- mocno opalona skóra – znajdują się w niej duże ilości melaniny, która pochłania światło lasera. Skutkiem epilacji mogą być podrażnienia, rumień, a nawet poparzenia
- w przypadku epilacji w obrębie twarzy przeciwwskazaniem będzie opryszczka (nowy wysiew).
Rzadko
U około 1-2% pacjentów mogą pojawić się zmiany barwnikowe o charakterze przebarwień lub odbarwień. Są to zmiany o charakterze przejściowym. Mogą pojawić się w przypadku zaistnienia czynników sprzyjających tj. ciąża, zaburzenia miesiączkowe, stany zapalne przydatków, zaburzenia wewnątrzwydzielnicze (tarczycy, nadnerczy), choroby wątroby, stosowanie kosmetyków światłouczulających (w tym kremów samoopalających), niektóre leki, światło słoneczne, solarium. W przypadku pojawienia się takich zmian istnieją procesy przyspieszające przywrócenie normalnego koloru skóry tj. środki miejscowo złuszczające (np. peeling) lub miejscowo odbarwiające.