Polski  |  Deutsch  |  English
PROMOCJE O Laser Studio Salon Kosmetyczny Cennik Kontakt

Elõs - USUWANIE ZMIAN NACZYNIOWYCH

Pierwszym klinicznym objawem utrwalonych, poszerzonych naczynek krwionośnych jest zaczerwienienie tzw. rumień. Początkowo rumień mija, ale z biegiem czasu utrwala się i pozostaje na stałe. W konsekwencji powstają wyraźne, trwałe, rozszerzone naczynia krwionośne, które są widoczne przez naskórek w postaci drobnych czerwonych "nitek". Tego typu zmiany określamy terminem teleangiektazji. W skrajnych przypadkach mogą one ściśle przylegać do siebie dają obraz jednorodnego zaczerwienienia. Czynnikami zewnętrznymi sprzyjającymi rozszerzeniu naczyń, są: przewlekła ekspozycja na słońce, zbyt częste korzystanie z solarium, wiatr, mróz, duże wahania temperatur, długotrwałe stosowanie miejscowych sterydów, zwłaszcza na twarz, szyję i dekolt. W zależności od objawów klinicznych, wykonanie skutecznego zabiegu wymaga każdorazowo indywidualnego dobrania źródła światła i parametrów impulsu - zabiegi są wykonywane za pomocą IPL, lasera diodowego RF lub lasera "zielonego" Nd-Yag. Energia świetlna jest pochłaniana przez czerwony barwnik krwi - hemoglobinę i zamieniana na ciepło, podnosząc temperaturę krwi. Gdy krew osiągnie wystarczającą temperaturę koaguluje i niszczy ścianę naczynia, które po pewnym czasie jest usuwane przez organizm. 

Co możemy usunąć?

1. zmiany naczyniowe na twarzy, szyi, dekolcie i tułowiu:

2. zmiany naczyniowe na nogach:

Przygotowanie do zabiegu

Przez 4 tygodnie przed zabiegiem okolice, z których chcemy usuwać zmiany naczyniowe, nie mogą być opalane. Nie można również stosować preparatów samoopalających przez ok. 10 dni przed zabiegiem.

Przeprowadzenie zabiegu

Każdy zabieg poprzedza konsultacja, podczas której lekarz ogląda zmiany naczyniowe i przedstawia możliwości ich usunięcia, czyli ilość i częstotliwość zabiegów. Efektywna terapia może składać się z kilku zabiegów wykonywanych w ciągu kilku miesięcy (zazwyczaj konieczne jest wykonanie 1-5 zabiegów), a zanik usuwanej zmiany następuje samoistnie. W czasie zabiegu pacjent może odczuwać dyskomfort o różnym stopniu nasilenia i różnym charakterze: kłucie, pieczenie, szczypanie. Dla poprawy komfortu zabiegu, znieczulamy skórę nawiewem zimnego powietrza. Zabiegi powtarza się w odstępach 3 - 4 tygodniowym przy zmianach małych oraz  4 - 6 tygodniowych przy zmianach żylakowatych. Spodziewanych efektów należy oczekiwać w okresie od kilku dni do kilku tygodni.

 

usuwanie zmian naczyniowych

przed zabiegiem

usuwanie zmian naczyniowych

po zabiegu

Po zabiegu

Skóra bezpośrednio po zabiegu jest zazwyczaj zaczerwieniona i rozgrzana, czasami może też wystąpić delikatny obrzęk. Objawy te ustępują w ciągu kilku godzin lub dni. W niektórych przypadkach pojawiają się drobne strupki, które utrzymują się kilka dni. W celu złagodzenia wymienionych objawów można stosować preparaty z pantenolem i alantoiną. W drugiej dobie po zabiegu można nakładać makijaż. Należy jednak unikać podrażnienia tych okolic. Przez 4 tygodnie nie wolno opalać miejsc poddanych zabiegowi, a w przypadku dużego nasłonecznienia wymagane jest używanie filtrów przeciwsłonecznych o wartości nie mniejszej niż 50. Przez okres 3 dni należy wyeliminować saunę i duży wysiłek fizyczny.

 

 Rzadko

U około 1-2% pacjentów mogą pojawić się zmiany barwnikowe o charakterze przebarwień lub odbarwień. Są to zmiany o charakterze przejściowym. Mogą pojawić się w przypadku zaistnienia czynników sprzyjających tj. ciąża, zaburzenia miesiączkowe, stany zapalne przydatków, zaburzenia wewnątrzwydzielnicze (tarczycy, nadnerczy), choroby wątroby, stosowanie kosmetyków światłouczulających (w tym kremów samoopalających), niektóre leki, światło słoneczne, solarium. W przypadku pojawienia się takich zmian istnieją procesy przyspieszające przywrócenie normalnego koloru skóry tj. środki miejscowo złuszczające (np. peeling) lub miejscowo odbarwiające

Przeciwwskazania

 

Jak działa Elõs ?

Energia świetlna w zależności od wybranego zakresu długości fal, jest selektywnie absorbowana przez chromofory (melaninę, hemoglobinę) zawarte we włosach, naczyniach lub skórze. W procesie pochłaniania, energia światła konwertowana jest na energię termiczną, która podgrzewa odpowiednio włos, naczynie lub kolagen (teoria selektywnej fototermolizy). Ponieważ własności elektryczne skóry silnie zależą od jej temperatury (tkanka cieplejsza ma niższy opór elektryczny), prąd RF przepływając przez skórę, wybiera drogę przez tkanki wstępnie podgrzane światłem i selektywnie je dogrzewa. Przepływ prądu RF nie jest zależny od ilości melaniny w skórze, dzięki czemu technologia ta może być bezpiecznie aplikowana w przypadku wszystkich typów skóry. Ponieważ światło jest tylko częścią stosowanej energii, jej gęstość w trakcie zabiegu jest niższa niż w przypadku użycia samego światła. usuwanie zmian naczyniowych

Aktywny monitoring skóry

Aktywny monitoring skóry- Elõs jest jedyną spośród technologii dostępnych na świecie, która ma wbudowany mechanizm ciągłego monitorowania temperatury skóry (Active Dermal Monitoring™), z automatycznym przerywaniem impulsu po osiągnięciu niebezpiecznego poziomu. Dzięki temu proces nagrzewania skóry jest w pełni kontrolowany przez wykonującego zabieg.System ten zapewnia również automatyczną kontrolę właściwego kontaktu aplikatora ze skórą. aktywny monitoring

Badania i certyfikaty

Obecnie wszystkie procedury wykonywane za pomocą urządzeń zrealizowanych w technologii elõs posiadają bogatą literaturę dotyczącą badań klinicznych (patrz bibliografia). Technologia jest całkowicie bezpieczna. Wszystkie urządzenia posiadają niezbędne certyfikaty CE i FDA.

Elõs - usuwanie zmian naczyniowych

Zgodnie z teorią selektywnej fototermolizy, oddziaływanie światła na tkankę zależy od długości fali świetlnej, użytej energii oraz czasu naświetlania. Zmiana chorobowa zostaje wyeliminowana tylko wówczas, gdy całe naczynie osiąga temperaturę koagulacji. usuwanie zmian naczyniowych Na powyższym rysunku przedstawiono schemat przybliżonych poziomów penetracji tkanki dla różnych długości fali światła. Na jego podstawie widać, iż najgłębszą penetrację w skórze uzyskuje się dla długości fal około 1100nm. To oznacza, że temperatura krwi w oświetlanym naczyniu zależy od jego położenia oraz długości fali.

usuwanie zmian naczyniowych_wykres

Rysunki a i b rys.6 pokazują średni wzrost temperatury krwi po leczeniu dwóch naczyń o różnej średnicy i głębokości, w funkcji długości fali oświetlającego impulsu. Rysunek (a) dotyczy średniego wzrostu temperatury dla naczynia o średnicy 0.05mm położonego na głębokości 0.3mm (typowego dla zmian Port Wine Stain). Rysunek (b) pokazuje średni wzrost temperatury dla naczynia o średnicy 1mm położonego na głębokości 1mm (typowego dla zmian typu telangiektazja). Metodyka leczenia zmian naczyniowych oprócz głębokości położenia i średnicy naczynia musi również uwzględniać umiejscowienie zmiany chorobowej, ponieważ reakcja skóry na światło nie jest jednakowa na całym ciele. Najczęściej zabiegi usuwania zmian naczyniowych w dermatologii kosmetycznej są wykonywane na twarzy i na nogach.

Usuwanie zmian naczyniowych małych na twarzy i ciele

Leczenie zmian chorobowych „małych” położonych na twarzy lub dekolcie wymaga w większości przypadków zamknięcia naczyń położnych stosunkowo płytko. Z rysunków 5 i 6 wynika, że w tym przypadku skuteczne będą fale krótkie w zakresie od 550nm do 600nm. Mają one wystarczającą głębokość penetracji, a równocześnie pochłanianie energii świetlnej dla tego zakresu jest lepsze w hemoglobinie niż w melaninie. Ze względu na różnorodność zmian chorobowych zaleca się prowadzenie zabiegu za pomocą intensywnego źródła światła IPL (zakres 550-900nm), ponieważ zapewnia ono zróżnicowanie głębokości penetracji. Przy usuwaniu tego typu zmian w zależności od objawów używamy również lasera „zielonego” Nd-Yag 532 lub diodowego RF.

Rumień, teleangiektazje -rozszerzone nacznka na twarzy i dekolcie.

Pierwszym klinicznym objawem utrwalonych poszerzonych naczynek krwionośnych jest zaczerwienienie tzw. rumień. Początkowo rumień mija, ale z biegiem czasu utrwala się i pozostaje na stałe. W konsekwencji powstają wyraźne, trwałe rozszerzone naczynia krwionośne, które są widoczne przez naskórek. Tego typu zmiany określamy terminem teleangiektazji. Teleangiektazje sa to widoczne, trwale rozszerzone naczynia włosowate splotu podbrodawkowego skóry, które uwidaczniają się przez naskórek w postaci drobnych czerwonych "nitek". W skrajnych przypadkach mogą one ściśle przylegać do siebie tak, że dają obraz jednorodnego zaczerwienienia. Czynnikami zewnętrznymi sprzyjającymi rozszerzaniu naczyń są: przewlekła ekspozycja na słońce, zbyt częste korzystanie z solarium, wiatr, mróz, duże wahania temperatur, długotrwałe stosowanie miejscowych sterydów, zwłaszcza na twarz, szyję i dekolt. W zależnosci od objawów klinicznych , a zatem rodzaju zastosowanego urządzenia do usunięcia zman chorobowych, bezpośrednio po zabiegu likwidacji rumienia lub teleangiektazji może wystąpić zaczerwienienie utrzymujące się do kilku godzin lub drobne strupki, które mogą utrzymać się do kilku dni.

usuwanie zmian naczyniowych


Naczyniaki płaskie (Naevus Flammeus)- malformacja naczyniowa kapilarna (Nevus Flammeus, port-wine stain, venulocapillary malformation).

Laserowe leczenie naczyniaków i malformacji naczyniowych jest metodą z wyboru – stosowaną powszechnie na całym świecie. Najczęściej leczone są zmiany naczyniowe włosowate - plamy typu „czerwonego wina” oraz naczyniaki jamiste .Leczenie przeprowadzane jest w odstępach 4-8 tygodniowych, a ich ilość uzależniona jest od intensywności zmian. Bezpośrednio po zabiegu naczyniak poddany zabiegowi jest intensywnie czerwony stopniowo blednąc w ciągu kilku godzin lub dni.


Naczyniaki gwiaździste (haematoma stellatum)-pajączki naczyniowe

Są to małe naczyniaki – tzw. „pajączki”. Występują zwykle na twarzy i dekolcie, ale spotkać je można również na kończynach i w innych okolicach ciała. Mają wygląd czerwonego punkciku lub grudki na powierzchni skóry z palczaście rozgałęzionymi odnogami. Powstają samoistnie w wyniku drobnego urazu czy ukąszenia owada. Leczenie laserem jest szybkie i proste. W celu zlikwidowania naczyniaka gwiażdzistego najczęściej używamy lasera Nd-Yag. Bezpośrednio po zabiegu naczyniak znika , a w jego miejscu może pojawić się drobne sciemnienie lub strupek , który utzymuje sie przez kilka dni.


Punkty rubinowe (hemangioma senile, cherry haemangioma)

Punkt rubinowy czyli naczyniak starczy (haemangioma senile) powstać może w każdym wieku, najczęściej w 3-4 dekadzie życia. Jest to plamka lub grudka naczyniowa o kolorze od różowego do ciemnogranatowego. Powstaje w wyniku proliferacji rozszerzonych drobnych naczyń żylnych. . Ich ilość może zwiększać się z wiekiem. Usuwamy je zwykle z powodów kosmetycznych, chyba, że sa zahaczane i krwawią – wtedy sa wskazania medyczne do ich usunięcia. Zabieg wykonujemy w znieczuleniu miejscowym lub przy użyciu chłodziarki. W czasie 1 zabiegu można usunąć nawet kilkadziesiąt punktów rubinowych. W miejscach usuniętych naczyniaków pojawiają się drobne strupki utrzymujące się do kilku dni.


Trądzik różowaty

Trądzik różowaty jest częstym, przewlekłym schorzeniem skóry. Jest trudny do leczenia, nie zawsze wyleczenie jest możliwe. Na jego obraz składają się zaczerwienienie, pieczenie, uczucie gorąca, pulsowania, teleangiektazje, nierównosci na skórze oraz grudki zapalne imitujące trądzik młodzieńczy. W zaawansowanych postaciach występuje przerost gruczołów łojowych, zwóknienia, obrzęki limfatyczne. Jako izolowany objaw głównie u mężczyzn występuje Rhinophyma – kalafiorowaty przerost skóry nosa. Choroba przebiega z zaostrzeniami, występować mogą również okresy remisji. Podstawową dolegliwością jest stałe oraz napadowe czerwienienie się twarzy – może mieć ono związek ze zmianami temperatur, spożywanymi potrawami (gorące napoje, alkohol, przyprawy). zdenerwowaniem, stresem. Zmiany najczęściej obejmują centralną część twarzy – czoło, nos policzki i brodę. Łagodne objawy zaczerwienienia twarzy występują już w wieku młodzieńczym, są przypisywane nadwrażliwosci na temperaturę i alkohol czy nawet nieśmiałości. Z czasem dolegliwości nasilają się i poważnie utrudniają życie. Leczenie obejmuje serię zabiegów laserowych powtarzanych co 3-4 tygodnie, których celem jest zamknięcie drobnych naczyń krwionośnych oraz zlikwidowanie grudek zapalnych. Dłuższe przerwy między zabiegami nie zmniejszają skuteczności leczenia, lecz jedynie je wydłużają. W typowych przypadkach jest to ok. 4 naświetlań.


Usuwanie zmian naczyniowych dużych.

Naczynia duże:

W przypadku większych naczyń (do 5mm średnicy) światło o długości 550nm do 600nm nie wnika wystarczająco głęboko, a cała jego energia jest absorbowana w górnej, cienkiej warstwie naczynia, położonej najbliżej źródła światła. Daje to krótkotrwały efekt częściowego zamknięcia naczynia w jego przekroju (efekt zapadnięcia naczynia). Stosując długości fali ok. 900nm, uzyskujemy większą głębokość penetracji światła w skórze rys.5, pozwalającą dotrzeć do zmian żylakowatych w kończynach dolnych. Absorpcja krwi dla tej długości fali przebiega wolniej, co umożliwia koagulację naczynia w całym przekroju. Do leczenia tego typu zmian naczyniowych zaleca się stosowanie lasera o długości od 800nm do 1000nm ponieważ ta długość jest słabo absorbowane w melaninie (rys. 7), co zabezpiecza przed oparzeniem skóry.


Małe naczynia - pajączki żylne.

W przypadku małych, płytko położonych naczyń na nogach, stosowanie światła o długości fali 550nm do 600nm i odpowiedniej gęstości energii powoduje na ogół oparzenie skóry. Dla tej długości fali absorpcja w melaninie jest stosunkowo wysoka (rys. 7), a skóra na nogach w porównaniu ze skórą na twarzy jest bardziej wrażliwa naoparzenia. Z kolei stosowanie mniejszych energii (nie powodujących zmian na skórze) nie zapewnia skoagulowania naczynia. Ze względu na położenie i średnicę (<1mm) naczyń konieczne jest zapewnienie dobrej koagulacji na małej głębokości przy równoczesnym małym nagrzewaniu skóry.


Żylaki kończyn dolnych.

Żylaki kończyn dolnych to poważny problem, nie tylko kosmetyczny, ale i zdrowotny. Wiele osób cierpi na żylaki - częściej kobiety niż mężczyźni. Żylaki kończyn dolnych należą do najczęściej spotykanych chorób, częstość występowania choroby rośnie z wiekiem. Żylakami nazywamy trwałe poszerzenie żył powierzchownych. Pojawienie się ich jest świadectwem rozwoju przewlekłej niewydolności żylnej.Wśród rodzajów choroby wyróżnia się żylaki kończyn dolnych i górnych, żylaki powrózka nasiennego, przełyku i hemoroidy. Żylaki kończyn dolnych to pogrubione, poskręcane i zmienione chorobowo odcinki żył powierzchownych, wyczuwalne pod skórą i widoczne przez skórę jako nabrzmiałe powrózki, ewentualnie guzki ( niewydolne połączenia pomiędzy układem żył głębokich i powierzchownych tzw. perforatory). Przyczyną choroby jest genetyczna lub nabyta niewydolność zastawek żył powierzchownych, skutkiem czego jest upośledzenie odpływu krwi, zastój żylny i wzrost ciśnienia hydrostatycznego w naczyniach powierzchownych, co sprawia że wiotkie ściany żył ulegają odkształceniu. Przewlekła niewydolność żylna prowadzi do zaburzeń odżywiania tkanek, co powodować może owrzodzenia podudzi ( trudno gojące rany wokół kostek ) Przyczyną żylaków jest odziedziczona skłonność do tego schorzenia a także styl życia wpływający na obniżenie sprawności naczyń żylnych: brak ruchu, częste gorące kąpiele, nawyki żywieniowe oraz ważne w przypadku choroby występującej u kobiet: ciąża, poród oraz przebyta kuracja hormonalna ( wszystkie te czynniki osłabiają kondycję żył )


Objawy

Początkowe objawy p.n.ż. to dolegliwości kończyn polegające na obrzmieniach, zespole niespokojnych nóg, drętwieniu i mrowieniu. W późniejszej fazie pojawiają się widoczne zmiany żylne – najpierw drobne tzw. pajączki, później powrózkowato zmienione większe naczynia. W przypadkach zaawansowanej przewlekłej niewydolności żylnej występować może owrzodzenie podudzi. W celu leczenia zmian żylakowatych kończyn dolnych wykorzystujemy światło lasera diodowego RF.Bezpośrednio po zabiegu miejsce poddane zabiegowi jest zaczerwienione i rozgrzane , natomiast naczynie pod wpływem tempratury ulega koagulacji i następnie wchłonięciu przez organizm.Aby uzyskać zamierzony efekt potrzebnych jest zazwyczaj od 2-4 zabiegów w odstępach 4-8 tygodniowych.

 

 LASEROWE ZAMYKANIE NACZYŃ KRWIONOŚNYCH
TWARZ
POJEDYNCZE NACZYNKO
od 200  PLN
CZOŁO
250 PLN
NOS
250 - 300 PLN
POLICZKI

300 PLN

POLICZKI + NOS 
350 - 400 PLN
POLICZKI + NOS + BRODA 
400 - 450 PLN
BRODA 
250 - 300 PLN
CAŁA TWARZ
600- 700 PLN
SZYJA
300 - 400 PLN
 DEKOLT                         500 PLN
NOGI
POJEDYNCZE OGNISKO
270 - 350 PLN
ŁYDKI
350 - 800 PLN
UDA
350 - 800 PLN
ŻYLAK POJEDYNCZY
400 - 600 PLN
ŻYLAKI MAŁE
700 - 900 PLN
ŻYLAKI DUŻE
900 -1100 PLN
ŻYLAKI ROZLEGŁE
1100-1500 PLN
   

 

do góry


Projekt graficzny: Laboratorium Sztuki PI